Мінюст оголосив арбітражним керуючим «обов’язкову явку» на зустріч з «СЕТАМом» щодо торгівлі майна банкрутів
Головне управління юстиції в Харківській області призначило місцевим арбітражним керуючим зустріч з представниками держпідприємства «СЕТАМ» на 11 вересня з позначкою «Явка обов’язкова!». Електронний лист від управління юстиції оприлюднив керівник ГО «Українська палата арбітражних керуючих» Анатолій Родзинський (Харків).
У листі повідомляється, що «СЕТАМ» досяг трирічного досвіду проведення аукціонів. Відтак управління юстиції «інформує про можливість відповідно до ч. 6 ст. 49 Закону України “По відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом” Державногопідприємства “СЕТАМ” проводити аукціони на електронному торгівельному майданчику https://setam.net.ua.»
Для доведення цієї інформації до відома арбітражних керуючих і призначена зустріч з обов’язковою явкою. У коментарях до цього повідомлення зазначено, що такі зустрічі плануються Мінюстом і по всім іншим областям.
Підприємство «СЕТАМ» Міністерства юстиції запрацювало в серпні 2015 року. Весь цей час арбітражні керуючі продавали майно підприємств-банкрутів на приватних електронних майданчиках, або навіть на фізичних аукціонах з допомогою ліцитаторів (ведучі торгів з молоточками). Місце і спосіб продажу арбітражні керуючі обирали разом з кредиторами на власний розсуд.
У Верховній Раді зареєстровано проект кодексу, який би врегулював відносини на ринку торгівлі майном банкрутів. Влітку керівник парламентського комітету економічної політики Андрій Іванчук пропонував поправки до проекту, якими була б закріплено монополія «СЕТАМ». Однак згодом проект кодексу просто перестали рухати поки «СЕТАМ» не виконав головний кваліфікаційний критерій згідно діючих законів – досяг трирічного досвіду проведення аукціонів і отримав можливість торгувати майном банкрутів. «СЕТАМ» отримуватиме від продажу майна комісійні. Також власники адмінресурсу зможуть проводити торги під заздалегідь визначених покупців по заниженій ціні.
Арбітражні керуючі контролюються Міністерством юстиції, яке і є власником «СЕТАМу». Відтак це загрожує створенням ще однієї монопольної ніші на ринку торгівлі майном. Нині «СЕТАМ» є монополістом на ринку торгівлі арештованого майна. Міністерство юстиції наразі чинить спротив Антимонопольного комітету, який рекомендував змінити нормативне регулювання сфери таким чином, аби на ринку з’явилась конкуренція накшталт ринку торгівлі майном націоналізованих банків, який торгується через систему «Прозорро. Продажі».